2024-03-07 | 

UWAGA! Portal Informacyjny Sądów Powszechnych

KONTO OBOWIĄZKOWE DLA RADCY PRAWNEGO, DORĘCZENIA PISM SĄDOWYCH TYLKO PRZEZ PORTAL

 

Od dnia 14 marca 2024 r. radca prawny wykonujący zawód jest obowiązany posiadać konto w portalu informacyjnym sądów powszechnych, o którym to portalu mowa w art. 53e § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

https://portal.katowice.sa.gov.pl/#/login

Uwaga! Do dnia 13 marca 2024 r. Portal Informacyjny Sądów Powszechnych działa w ten sposób, że konieczne jest zalogowanie się i utworzenie konta w każdej apelacji z osobna. Utworzenie konta tylko w jednej apelacji, np. apelacji katowickiej nie jest wystarczające. Procedura utworzenia konta w kolejnych apelacjach następuje poprzez kopiowanie profilu z jednej apelacji do kolejnych apelacji.

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie głównej Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych dnia 7 marca 2024 r. „(…) Od dnia 14.03.2024 r. zniknie w portalu funkcjonalność kopiowania kont i subkont do innej apelacji. Posiadanie konta lub subkonta pozwoli użytkownikowi na dostęp do spraw we wszystkich apelacjach. (…)”

Równocześnie zmianie ulegają przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. Doręczenie pism sądowych będzie się odbywało wyłącznie poprzez umieszczenie ich treści w portalu informacyjnym (art. 1311a § 1 k.p.c.). Pismo uznaje się za doręczone w chwili wskazanej w dokumencie potwierdzającym doręczenie a w braku takiego dokumentu uznaje się za skutecznie doręczone po upływie 14 dni od dnia umieszczenia w portalu (art. 1311a § 2 k.p.c.).

 

Katowice, dnia 06 marca 2024 r.

Wicedziekan Rady

r.pr. dr Katarzyna Palka-Bartoszek

 

 

Zgodnie z art. 1311a k.p.c.

  1. W razie niemożności doręczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, sąd doręcza adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu, prokuratorowi, organowi emerytalnemu określonemu przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej pisma sądowe, wyłącznie poprzez umieszczenie ich treści w portalu informacyjnym w sposób umożliwiający uzyskanie przez odbiorcę dokumentu potwierdzającego doręczenie. Nie dotyczy to pism, które podlegają doręczeniu wraz z odpisami pism procesowych stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od sądu, chyba że sąd dysponuje ich kopią utrwaloną w postaci elektronicznej.
  2. W przypadku, o którym mowa w § 1, pismo uznaje się za doręczone w chwili wskazanej w dokumencie potwierdzającym doręczenie. Przepisu art. 134 § 1 nie stosuje się. W przypadku braku dokumentu potwierdzającego doręczenie, doręczenie uznaje się za skuteczne po upływie 14 dni od dnia umieszczenia treści pisma w portalu informacyjnym w sposób, o którym mowa w § 1 zdanie pierwsze.
  3. Przewodniczący zarządza odstąpienie od doręczenia pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego, jeżeli dokonanie doręczenia w taki sposób jest niemożliwe ze względu na charakter pisma, w szczególności jeżeli zachodzi potrzeba wydania stronie uwierzytelnionego odpisu orzeczenia lub tytułu wykonawczego.
  4. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb i sposób doręczania pism sądowych za pośrednictwem portalu informacyjnego, jak również elektroniczną postać, w której pisma te są doręczane, mając na uwadze konieczność zapewnienia sprawnego toku postępowania, a także realizacji gwarancji procesowych jego uczestników.

Zgodnie z art. 2211 ustawy o radcach prawnych

  1. Radca prawny wykonujący zawód jest obowiązany posiadać konto w portalu informacyjnym, o którym mowa w art. 53e § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217, z późn. zm.).
  2. Dziekan okręgowej izby radców prawnych występuje do Ministra Sprawiedliwości o usunięcie konta w portalu informacyjnym w przypadkach, o których mowa w art. 222, art. 28 ust. 1 pkt 2 i 3 i ust. 2, art. 29 oraz art. 652.

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE