2018-09-24 | Aktualności; Mediacja

KONFERENCJA MEDIACJA W ADMINISTRACJI

W czwartek 20 września 2018 r. odbyła się organizowana przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach konferencja "Mediacja w administracji"

Temat konferencji zainteresował szerokie grono słuchaczy, praktyków, teoretyków, ale przede wszystkim przedstawicieli samorządów terytorialnych, w których rękach leży przecież duża odpowiedzialność za powodzenie tej instytucji w praktyce.

„Nasz pomysł na dzisiejszą konferencję wynika nie tylko z faktu zmian wprowadzonych w kodeksie postępowania administracyjnego, ale jest też odpowiedzią środowiska radców prawnych, taką małą cegiełką dodaną przez nasz samorząd w procesie usprawniania wymiaru sprawiedliwości.” – powiedział radca prawny Ryszard Ostrowski, Dziekan OIRP  w Katowicach. – „Mediacja jest instytucją ciągle w naszym kraju niedocenianą, stąd też pomysł, aby przy udziale znakomitych prelegentów jej walory i możliwości przybliżyć osobom, które w praktyce zadecydują o jej sukcesie – a więc tym zasiadającym w organach administracji i pracownikom samorządowym”.

Lista prelegentów rzeczywiście gwarantowała najwyższy poziom merytoryczny, a poszczególni mówcy w sposób rzeczowy i bardzo merytoryczny wskazali nie tylko możliwości jakie niesie ze sobą mediacja administracyjna, ale także pola na jakich mediacja administracyjna może zaistnieć w szerokim zakresie. „Najciekawsze pole dla rozwoju mediacji w administracji widziałbym na trzech polach.” – powiedział nam w przerwie prof. Grzegorz Łaszczyca, radca prawny, wicedziekan OIRP w Katowicach – „W odniesieniu do obowiązku lub uprawnienia, które jest objęte sferą uznania administracyjnego. Następnie w zakresie obowiązku lub uprawnienia, którego treść, rozmiar, sposób wykonania, itp. mogą być „elastycznie” kształtowane przez organ w postaci warunków, zasad, wymagań, itp. (np. przy wydawaniu warunków zabudowy) oraz wreszcie w stosunku do obowiązków i uprawnień, które są podzielne tak co do treści zasadniczej (np. wymiar kary) jak i co do ewentualnych klauzuli dodatkowych (np. terminu).”

Nie zabrakło również głosów krytycznych, jak prof. Czesława Martysza, który wskazywał na zagrożenie, że mediacja może podzielić los innej instytucji w postępowaniu administracyjnym - ugody, która nie podbiła serc ani stron ani samorządowców. Przeważała jednak opinia, że możliwość skorzystania z mediacji jest pozytywną tendencją, której szersze zastosowanie miałoby z pewnością ożywczy wpływ na przeciążony wymiar sprawiedliwości. „Mediacja w postępowaniu cywilnym ma już dziesięć lat i jej początki były również bardzo trudne” – powiedział radca prawny Maciej Bobrowicz, Prezes KIRP – „Największym kołem zamachowym dla tej instytucji będą z pewnością skutecznie przeprowadzone mediacje. Jeśli przykłady i informacje o pozytywnie zakończonych sprawach dotrą do szerokiego gremium odbiorców, mediacja ma szansę na zaistnienie również w postępowaniu administracyjnym.”

Konferencja „Mediacja w administracji” to pierwsze takie wydarzenie naukowe w wymiarze krajowym, dlatego cieszy, że odbyło się właśnie w Katowicach, gdzie w tym roku powstał działający przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach – Ośrodek Mediacji. „W chwili obecnej mamy dwudziestu przeszkolonych mediatorów, którzy mogą prowadzić mediację właściwie w zakresie wszystkich gałęzi prawa oraz znakomicie przygotowanych pod względem językowym.” – zachęcał do korzystania ze wsparcia Ośrodka Mediacji Dziekan OIRP Ryszard Ostrowski. Pierwsze mediacje do Ośrodka Mediacji przy OIRP w Katowicach już wpłynęły, w tym jedna mediacja sądowo-administracyjna, pozostaje więc liczyć, że sukcesy mediatorów dołożą kolejną cegiełkę do rozpropagowania tej alternatywnej metody rozwiązywania sporów.

ZAŁĄCZNIKI:

agenda-1.jpg (rozmiar: 268.15 KB) pobierz
Ośrodek Mediacji na antenie Radia eM.mp3 (rozmiar: 12897.07 KB) pobierz

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE