2018-07-24 | Aktualności; Po godzinach

RADCOWSKIE SPOTKANIE TEATRALNE

Ile razy większość z szanownych koleżanek i kolegów zastanawiała się jak by to było wdziać sędziowską togę i sypać z obszytego purpurową lamówką rękawa wyrok za wyrokiem?

Teraz wszyscy mamy niepowtarzalną szansę, aby poczuć, jak to jest być panem „życia i śmierci”, jak to jest trzymać w dłoniach nitkę przeznaczenia, być Parką i Temidą… a jednocześnie świetnie się bawić w niedzielny wieczór!

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach zaprasza wszystkich radców prawnych i aplikantów na…

„TERROR”

niezwykły spektakl wystawiany przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, ale UWAGA! – W SALI SEJMU ŚLĄSKIEGO (w Katowicach, przy ulicy Jagiellońskiej 25, wejście na Salę Sejmu Śląskiego odbywa się od ulicy Lompy, przez klatkę schodową prowadzącą do reprezentacyjnego westybulu i sali obrad na I piętrze.)! To niezwykłe, interaktywne przedstawienie teatralne pozwala widzom współtworzyć widowisko, nikt nie może być zatem pewien finału.

Już w niedzielę 30 września 2018 r. o godzinie 19:00 będziecie mogli zadecydować o skazaniu lub uniewinnieniu niemieckiego pilota oskarżonego o zabicie 168 osób! Dla wielu prawdziwa gratka, pierwsze wyrokowanie i od razu niemiecki wojskowy, a to wszystko w umiarkowanej cenie po 20 zł za pierwszy i drugi oraz 30 zł za każdy kolejny zamówiony bilet. Rezerwacje prosimy składać drogą e-mailową na adres informator@oirp.katowice.pl z podaniem imienia i nazwiska radcy prawnego lub aplikanta oraz ilością zamawianych biletów (płatność za bilety kierować należy na rachunek Izby, który zostanie podany w potwierdzeniu rezerwacji).

OIRP w Katowicach dysponuje kompletem miejsc na ten spektakl, jednakże nie czekajcie zbyt długo, lista miejsc – zwłaszcza z prawem do orzekania - jest ograniczona!

Zarówno orzekających jak i zwykłą publiczność prosimy o przybycie 15 minut przed początkiem przedstawienia. Miejsca nie są numerowane i kolejność zgłoszeń decydować będzie o przydziale sektora (poselski lub dla publiczności).

A tak spektakl poleca sam Teatr:

Od Twojej decyzji zależy, czy Lars Koch będzie traktowany jak bohater czy jak morderca. Zapomnij o wszystkim, co słyszałeś lub przeczytałeś o tej sprawie. Absolutnie o wszystkim. Ty wydajesz dziś wyrok tylko na podstawie tego, co usłyszysz podczas rozprawy. Pamiętaj, prawo karne oparte jest na winie, a to oznacza, że karzemy oskarżonego tylko za to, czemu jest osobiście winien.

Zapraszamy na odtworzenie z udziałem aktorów głośnego procesu sądowego w sprawie Larsa Kocha wg tekstu niemieckiego dramaturga, Ferdinanda von Schiracha  „Terror” (polska prapremiera).

Proces w rekonstrukcji Roberta Talarczyka odbywa się w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego, a publiczność w charakterze ławników na finał podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu oskarżonego. Głosowanie odbywa się przy użyciu systemu, z którego na co dzień korzystają radni Sejmiku podczas obrad.

W maju 2013 roku w Niemczech miało miejsce wydarzenie bez precedensu. Lars Koch, 31-letni major lotnictwa wojskowego, zabił 164 osoby. Za pomocą kierowanego pocisku rakietowego powietrze-powietrze, zestrzelił nad miejscowością Oberappersdorf samolot pasażerski typu Airbus A320, odbywający lot z Berlina do Monachium. W rezultacie śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie, znajdujący się na pokładzie samolotu. Lars Koch przyznał się do popełnienia czynu. Samolot, który zestrzelił, został wcześniej porwany przez terrorystów. Kontrolę nad nim przejął zamachowiec-samobójca związany z jednym z odłamów Al-Kaidy. Porywacz zamierzał rozbić maszynę na wypełnionym po brzegi stadionie piłkarskim Allianz Arena w Monachium, na którym odbywał się mecz Niemcy – Anglia, który oglądało ponad 70 tysięcy kibiców.

Mamy nadzieję, że przedstawieniem „TERROR” nie tylko zachęcimy was do wspólnego przeżywania teatralnych wzruszeń, ale również otworzymy nowy cykl integracyjny w naszej izbie, który odkryje przed młodszymi i starszymi radcami prawnymi wspaniały świat teatru…, bo jak pisał Bożysław Kapica:

 

Dziwnych rzeczy można się napatrzeć

Na przykład, na przykład, niestety, w teatrze

Takich wrażeń nic nie może zatrzeć,

Wspaniałe jest życie, niestety, w teatrze.

Słowo tutaj zmienia się w zaklęcie

I zawsze, i zawsze znaczy dużo więcej.

Mkną intrygi na spienionych koniach,

A słońce, a słońce ktoś hoduje w dłoniach.

A pozory, najpierw niepozorne,

Na końcu, na końcu stają się ogromne.

Niepojęte nagle bywa jasne

Prześliczne, magiczne jest życie w teatrze.

(…)

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE