2023-09-18 | Aktualności

Kolejny rocznik aplikantów naszej Izby ubrał togi z niebieskim żabotem!

We wtorkowe popołudnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach wypełniło się elegancko ubranymi młodymi prawnikami z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Wszyscy nonszalancko, ale z nieskrywaną dumą pierwszy raz oficjalnie trzymali przewieszone przez ramię togi z niebieskim żabotem. Po zdanym egzaminie tylko rota ślubowania dzieliła ich od uzyskania tytułu radcy prawnego.

Atmosfera uroczystości – podniosła, ale ciepła i serdeczna. Po powitaniu gości głos zabrała Pani Dziekan, r.pr. Katarzyna Jabłońska. Jak zwykle z jej ust wybrzmiały doskonale skrojone rady dla młodych koleżanek i kolegów, ale również przestrogi i przesłanie na kolejne lata zawodowej drogi. Pani Dziekan wskazała, że w jej opinii w dzisiejszych czasach najważniejszą część roty ślubowania stanowią słowa: Ślubuję uroczyście w wykonywaniu zawodu radcy prawnego przyczyniać się do ochrony i umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej…”. Życzyła młodym adeptom radcowskiego zawodu sukcesów, radości z pracy, ale również przyzwoitości i dobrego wychowania na każdym etapie kariery.

Następnie w ciepłych słowach do byłych aplikantów zwróciła się r.pr. Bożena Cyrol, kierownik aplikacji – dziękując za trud włożony w cztery lata szkolenia. Nie zapomniała o rodzinach i najbliższych naszych bohaterów, których wsparcie w wielu momentach było z pewnością kluczowe, a także o wszystkich pracownikach naszej Izby, dzięki którym aplikacja funkcjonuje jak dobrze naoliwiona maszyna.

Wisienką na torcie uroczystości było wystąpienie prof. Tomasza Pietrzykowskiego, który w odważnym wykładzie zarysował kierunek i drogę wychodzenia z zapaści polskiego wymiaru sprawiedliwości. Profesor oczywiście nie wrzucał do jednego worka całego systemu, ale wskazywał na te instytucje, które zostały najmocniej dotknięte instrumentalizacją prawa do celów politycznych, które bądź utraciły przymiot niezależności bądź całkowicie zatraciły możliwość funkcjonowania w strukturach państwa prawa. Pomimo tego że przedstawiona przez Profesora wizja trudów jakie towarzyszyć będą naprawie systemu jest zatrważająca, to jednak końcowe wnioski napawały optymizmem. Wobec konieczności podjęcia dużego wysiłku naprawy tego, co zepsuto, pojawia się bowiem szansa na nowe otwarcie dla całego wymiaru sprawiedliwości. Nie chodzi tu bowiem o powrót do tego co było, ale usunięcie wypaczeń i budowę sytemu sprawniejszego dla obywateli.

Po tym ważnym wystąpieniu nastąpił moment kulminacyjny. Ślubowanie. Wzruszenie na twarzach gości, skupienie na twarzach głównych bohaterów wieczoru. A potem mocno wybrzmiały słowa roty i na twarzach zagościły pełne ulgi i radości uśmiechy! Stało się! Zostaliście radcami prawnymi.

Serdecznie raz jeszcze gratulujemy wszystkim, którzy dotarli do mety tego arcydługiego dystansu. Gratulujemy i ponownie witamy w naszej Izbie, w zupełnie nowej, bardziej odpowiedzialnej roli. Do rychłego zobaczenia przy okazji wszystkich samorządowych wydarzeń! Bądźcie dzielni i odważni!

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE