2022-02-25 | Aktualności

POMOC PRAWNA DLA UCHODŹCÓW

OIRP w Katowicach podjęła kroki w celu organizacji pomocy prawnej dla uchodźców z Ukrainy.

Szanowni Państwo,

w obliczu dramatycznych wydarzeń w najbliższym sąsiedztwie naszego kraju, wobec bezprecedensowej agresji Federacji Rosyjskiej na suwerenność i integralność Ukrainy, poczuwając się do najgłębszej solidarności z zaatakowanym Narodem, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach podjęła kroki zmierzające do udzielenia pomocy prawnej obywatelom Ukrainy uchodzącym z terenów objętych działaniami militarnymi. W obliczu możliwego kryzysu humanitarnego na Ukrainie i w związku z zapewnieniami władz RP o gotowości naszego kraju do przyjęcia i wsparcia ofiar agresji zachęcamy wszystkich radców prawnych i aplikantów do okazania wsparcia zarówno tym, którzy pomocy potrzebują, jak i organom administracyjnym i organizacjom, które tę pomoc będą świadczyć.

Radców prawnych i aplikantów radcowskich, którzy byliby gotowi w ramach wolontariatu do świadczenia pomocy prawnej ukraińskim uchodźcom, prosimy o dokonanie zgłoszenia na adres: informator@oirp.katowice.pl z jednoczesnym wskazaniem, czy świadczenie pomocy prawnej możliwe będzie w kancelariach, czy w miejscach zorganizowanych w ramach akcji pomocowej. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że w przygotowaniu są specjalne przepisy, które będą miały zastosowanie w tej wyjątkowej sytuacji. Wszystkich chętnych wolontariuszy będziemy na bieżąco informować o postępach organizacyjnych wynikających z procesu legislacyjnego i ustaleń z władzami odpowiedzialnymi za organizację pomocy uchodźcom.

Jednocześnie informujemy, że z inicjatywy naszej Izby – w pierwszej połowie marca zostanie zorganizowane przez Krajową Izbę Radców Prawnych ogólnopolskie szkolenie z zakresu procedur pomocowych, praw człowieka i wsparcia dla uchodźców. Chcielibyśmy, aby tematem szkolenia były również te będące w przygotowaniu regulacje, więc szkolenie zostanie zorganizowane natychmiast po uzyskaniu bliższych informacji na ten temat. O szczegółach będziemy informować Państwa na bieżąco zarówno na stronie internetowej naszej Izby jak za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.

Bądźmy solidarni, bądźmy gotowi!