2020-11-27 | Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO PEŁNOMOCNIKÓW NA ROZPRAWACH W SĄDACH APELACJI KATOWICKIEJ

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym działań wspierających bezpieczeństwo pełnomocników na rozprawach.

W związku z licznymi zapytaniami napływającymi ze strony członków naszej Izby dotyczącymi środków bezpieczeństwa stosowanych w sądach mających na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem COVID-19, a także w trosce o bezpieczeństwo nie tylko radców prawnych i aplikantów, ale także innych uczestników postępowań sądowych, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych pismem z dnia 21 lipca 2020 r. zwrócił się do Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach z prośbą o wzmożenie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 na salach rozpraw, ze szczególnym uwzględnieniem sądów rejonowych apelacji katowickiej ze względu na zagrożenia wynikające z niewielkich powierzchni sal budynków tych sądów.

W odpowiedzi Prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach wskazał, iż na terenie apelacji katowickiej podjęty został szereg działań, które wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo pełnomocników, stron oraz świadków. Poniżej prezentujemy listę środków bezpieczeństwa podjętych przez sądy katowickiej apelacji.

Sąd Apelacyjny w Katowicach

wprowadzono ekrany ochronne na salach rozpraw, rozwiązania organizacyjne mające na celu maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich na korytarzach sądu, pojemniki z płynem dezynfekującym przy drzwiach wejściowych do sądu i sal, pojemniki z mydłem w każdej toalecie, dezynfekcja i wietrzenie sal rozpraw po kolejnych posiedzeniach, obowiązek noszenia maseczek dla osób przebywających w sądzie, zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m oraz oznakowanie ław ułatwiających jego zachowanie.

Co istotne, w związku z postanowieniami Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzającymi możliwość przeprowadzania rozpraw lub posiedzeń jawnych w sprawach cywilnych i gospodarczych przy użyciu urządzeń technicznych, umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, sale rozpraw zostały przystosowane do prowadzenia rozpraw i posiedzeń jawnych w formie wideokonferencji. Jednocześnie, Prezes Sądu Apelacyjnego zwrócił się do radców prawnych o korzystanie ze wspomnianej możliwości udziału w rozprawach i posiedzeniach w trybie wideokonferencji.

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej

Zdecydowania większość sal w budynku tego sądu ma powierzchnię umożliwiającą zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, dlatego też nie podjęto decyzji o zamontowaniu przesłon dla pełnomocników. Zwrócono także uwagę, iż część spraw rozpatrywana jest na posiedzeniach niejawnych lub na odległość, co prowadzi do minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania wirusa.

Sądy Rejonowe w Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu

Na ich terenie wprowadzono szereg środków ochrony w związku z trwającą epidemią. Żadne sale rozpraw w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej i Cieszynie nie zostały wyłączone z użytku ze względu na fakt, iż ich powierzchnia jest dostatecznie duża, by umożliwić zachowanie dystansu zgodnie z wymogami sanitarnymi. Prezes Sądu w Żywcu natomiast podjął decyzję o wyłączeniu niektórych sal, których powierzchnia uniemożliwiała odpowiedni dystans społeczny i wszystkie posiedzenia z udziałem stron odbywają się w dużych salach tego sądu w systemie rotacyjnym.

Sąd Okręgowy w Częstochowie

Większość sal rozpraw w budynku tego sądu ma powierzchnię umożliwiającą zachowanie dystansu, natomiast w tych salach, gdzie nie było to możliwe, zastosowano ekrany z poliwęglanu lub wyznaczono miejsce dla świadka w taki sposób, aby dystans społeczny zachować.

Sąd Okręgowy w Gliwicach

W salach tego sądu zostały wyznaczone miejsca umożliwiające zachowanie dystansu społecznego oraz określono maksymalną liczbę osób mogących brać udział w posiedzeniu. W przypadkach, gdy między pulpitem dla świadków a ławą dla pełnomocników dystans jest krótszy niż dwa metry, zastosowano przesłony (obecnie instalacje te zostały zamieszczone w trzech salach rozpraw).

Sąd Rejonowy w Gliwicach i Sąd Rejonowy w Zabrzu

Wprawdzie nie zastosowano przesłon, lecz na wszystkich salach rozpraw między świadkiem a pełnomocnikiem jest zachowany dwumetrowy dystans;

Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej

Wyłączono z użytku najmniejsze sale rozpraw, natomiast powierzchnia pozostałych sal pozwala na zachowanie odpowiedniego dystansu między pełnomocnikami a osobami uczestniczącymi w posiedzeniu;

Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach

Z użytkowania wyłączono najmniejsze sale rozpraw, a w pozostałych salach zostanie przeprowadzona analiza odległości między poszczególnymi stanowiskami na sali rozpraw i jeżeli odległości między nimi będą niewielkie, zostaną zamontowane ekrany ochronne.

Sąd Okręgowy w Katowicach

Służba BHP przeprowadziła kontrolę, w ramach której ustalono maksymalną liczbę osób, która może przebywać na sali rozpraw, a także dokonano oznaczenia miejsc, które uczestnicy posiedzeń powinni zachować. Ponadto, podjęto inne kroki służące jak najszerszemu zabezpieczeniu osób przebywających w gmachu sądu, a to np. obowiązek wietrzenia sal rozpraw w czasie pracy sądu, orzecznicy sądu zostali zobowiązani do informowania wchodzących na salę o obowiązkach związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa, czy zwiększono częstotliwość mycia i dezynfekowania ogólnodostępnych pomieszczeń sanitarnych.

Sąd Rejonowy w Będzinie

Na wszystkich salach rozpraw zamontowano pleksy ochronne oddzielające skład sędziowski od protokolanta i pozostałych uczestników postępowania. Z uwagi jednak na interwencję Okręgowej Izby Radców prawnych Prezes Sądu zobowiązał się do doposażenia sal rozpraw w pleksy ochronne także dla pełnomocników.

Sąd Rejonowy w Bytomiu

W celu zapewnienia przestrzegania zasad bezpieczeństwa, orzecznicy tego sądu zostali zobowiązani między innymi do prowadzenia rozpraw w miarę możliwości przy otwartych oknach, wyznaczania terminów rozpraw w sposób umożliwiający wietrzenie sali przez co najmniej 10 minut, a także czuwania nad zachowywaniem należytej odległości między osobami uczestniczącymi w posiedzeniu. Ponadto, budynek jest na bieżąco dezynfekowane przez profesjonalne podmioty, z uwzględnieniem klamek, poręczy czy baterii umywalkowych.

Sąd Rejonowy w Chorzowie i Sąd Rejonowy w Mysłowicach

W ramach ich funkcjonowania wyznaczono do użytkowania sale rozpraw o odpowiedniej powierzchni, te zaś o powierzchni mniejszej zostały wyłączone z użytku. Ponadto, na salach wyznaczono także miejsca, które zajmują pełnomocnicy, strony i świadkowie z uwzględnieniem konieczności zachowania dystansu społecznego. Ponadto, między posiedzeniami wyznaczane są 15 minutowe przerwy umożliwiające przewietrzenie sal.

Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej

Na terenie sądu wprowadzono obowiązek dezynfekcji dłoni przy wejściu do budynku i na salę rozpraw, zakrywania nosa i ust,  a także zachowania zarówno na korytarzach sądu jak i na salach rozpraw odpowiedniego dystansu społecznego. Co istotne, Sąd ten dysponuje głównie dużymi salami o powierzchni ok. 50 m2, co pozwala na zachowanie koniecznych odległości między wszystkimi osobami uczestniczącymi w posiedzeniu.

Sąd Rejonowy w Jaworznie, Sąd Rejonowy w Mysłowicach, Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich oraz Sąd Rejonowy Katowice-Wschód oraz Katowice Zachów w Katowicach

Wszystkie te sądy dysponują dużymi salami, stąd też wszelkie wymagane odległości między poszczególnymi osobami biorącymi udział w posiedzeniu są zachowywane. W Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach te sale, które nie mają odpowiedniej powierzchni, zostały wyłączone z użytku. Ponadto, we wszystkich tych sądach stosowane są także inne zabezpieczenia polegające m.in. na obowiązku noszenia maseczek czy możliwości dezynfekcji rąk.

Sąd Rejonowy w Mikołowie

W reakcji na wystąpienie Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach została podjęta decyzja o zainstalowaniu ekranów zabezpieczających także przy stoiskach dla pełnomocników, a prace te już niebawem powinny zostać ukończone.

Sąd Rejonowy w Pszczynie

Panele ochronne zostały zamontowane we wszystkich salach również dla pełnomocników.

Sąd Rejonowy w Sosnowcu

W tym sądzie wszelkie wymagane odległości między poszczególnymi osobami biorącymi udział w posiedzeniu są zachowywane, a sala między rozprawami wietrzona i dezynfekowana. Ponadto, sędziowie w miarę możliwości starają się przeprowadzać rozprawy lub posiedzenia jawne za pomocą środków komunikowania się na odległość, a nadto kierują też sprawy na posiedzenia niejawne do rozstrzygnięcia.

Sąd Rejonowy w Tychach

Zastosowano szereg rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo zarówno pełnomocników, jak i innych podmiotów biorących udział w posiedzeniach. Na salach rozpraw zamontowano szyby ochronne, sędziowie i protokolanci zostali zaopatrzeni w przyłbice, a w każdej sali znajdują się do dyspozycji jednorazowe maseczki i rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk, płyny do dezynfekcji powierzchni i jednorazowe ręczniki. Ponadto, w salach rozpraw do tego przystosowanych wyznaczono miejsca siedzące z zachowaniem koniecznej odległości.

Sąd Rejonowy w Rybniku

Przeprowadzono kontrolę BHP i konsultacje w tym zakresie. Dokonano także przeglądu rozpraw pod kątem zachowania dystansu społecznego i w ocenie specjalistycznych podmiotów wszelkie konieczne środki są stosowane i wystarczające. Do przeprowadzania rozpraw, w ramach których wszyscy uczestnicy posiedzenia są obecni osobiście wykorzystuje się sale większe umożliwiające zachowanie dystansu, natomiast sale mniejsze wykorzystywane są do rozpraw w formie wideokonferencji (tzw. sal sparowanych).

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE