2020-03-18 | Aktualności

Apel Dziekana OIRP w Katowicach

Szanowne Panie i Panowie. Radcowie Prawni i Aplikanci.

Piszę do Państwa w czasie niespodziewanej pandemii, która dotknęła nasz świat. Jest to czas wielkiego wyzwania nie tylko dla społeczeństw jako całości, ale również dla pracodawców, rodzin, instytucji, czy też naszego samorządu .

Podstawowymi zadaniami stojącymi przed nami w tym okresie plagi koronawirusa, opartymi na zasadach koleżeństwa, lojalności i solidarności wszystkich członków samorządu, jest konieczność pomocy osobom - członkom naszego samorządu, które pomocy takiej potrzebują. W tym zakresie uruchomiliśmy akcję pomocy radcom prawnym seniorom prosząc, by zgłaszali oni  swoje potrzeby w zakresie pomocy przy zakupach artykułów spożywczych i lekarstw. Do akcji tej potrzebujemy jednak wolontariuszy - stąd apel o zgłaszanie się chętnych do pomocy. Liczę także na naszych aplikantów. Więcej na ten temat na naszej stronie.

Wiele koleżanek i kolegów z obawą patrzy w najbliższą przyszłość przez pryzmat gwarancji swej pracy i uzyskiwania dochodów niezbędnych do zaspokojenia życiowych potrzeb. Wiemy o odwołaniu wokand, być może dojdzie do zawieszenia terminów procesowych. Angażujemy się na bieżąco w rozwiązywanie zgłaszanych problemów. Podjęliśmy interwencje w sprawie świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej gdzie samorząd, promując w tym okresie taki sposób wspomagania osób potrzebujących pomocy prawnej uważa, że osoby świadczące tę pomoc bezwzględnie powinny pracować za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Jednocześnie za zły uważamy  pomysł generalnej rezygnacji ze świadczenia tej pomocy przez prawników.  

Jak Państwo zapewne wiedzą odwołany został egzamin radcowski przewidziany na marzec, odwołane zostały też stacjonarne zajęcia na aplikacji. Z troski o zdrowie osób zatrudnionych w naszym biurze w Katowicach ograniczyłem kontakt bezpośredni z interesantami na rzecz zdalnego załatwiania spraw. 

Organy samorządu naszej izby pracują nad tym, by wykonywać swoje funkcje w za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy odbędzie się zgromadzenie delegatów zaplanowane na 20 kwietnia 2020 r. Nie sposób też dzisiaj przewidzieć kalendarza wyborczego związanego z rokiem wyborczym w naszym samorządzie.

W kontekście powyższego tym bardziej zasadną w tak skomplikowanej sytuacji jest prośba o zgłaszanie na adres mailowy naszej Izby wszelkich spraw mogących pomóc potrzebującym koleżankom i kolegom w funkcjonowaniu w okresie pandemii. Apeluję też o wzajemną solidarność, pomoc koleżeńską i zachowanie zasad etycznych w każdej sytuacji. Wiem, że obecna sytuacja jest trudna dla wszystkich ale niektórzy z nas potrzebują pomocy bardziej niż inni. Troska o dobro tych najbardziej potrzebujących jest obecnie naszym priorytetem.

 

Dziekan

Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych

w Katowicach

R.pr. Ryszard Ostrowski 

 

 

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE