2018-02-06 | Aktualności

Aplikacja akademicka - stanowisko Prezydium KIRP w sprawie nowego projektu

Przedstawiamy stanowisko Prezydium KIRP w sprawie nowego projektu Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącego utworzenia tzw. aplikacji akademickiej. W załączeniu również list otwarty Prezesa KIRP oraz Prezesa NRA do dziekanów wydziałów prawa.

Stanowisko

Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych

z dnia 6 lutego 2018 r.

w sprawie przedstawionych propozycji wprowadzenia tzw. aplikacji uniwersyteckiej

Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych wyraża zdecydowany sprzeciw wobec przedstawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości planów zmiany modelu kształcenia przyszłych radców prawnych. Projekt ten w istocie stanowi próbę wyprowadzenia aplikacji poza samorząd zawodowy.

W szczególności nasz sprzeciw budzi nadanie uprawnień „akademickim aplikantom prawniczym” do zastępowania radcy prawnego przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami w sytuacji niezapewnienia obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej oraz wyłączenia ich spod pieczy samorządu zawodowego.

Samorząd zawodowy radców prawnych ponosi odpowiedzialność za organizację oraz prowadzenie szkolenia w ramach aplikacji radcowskiej w zakresie powierzonej mu pieczy nad prawidłowym wykonywaniem zawodu zaufania publicznego.

Szkolenie na aplikacji radcowskiej nastawione jest głównie na zdobycie umiejętności praktycznych. Do zrealizowania założenia odpowiedniego przygotowania aplikanta do wykonywania zawodu radcy prawnego w najlepszy sposób przygotowany jest samorząd zawodowy radców prawnych.

Celów aplikacji radcowskiej nie sposób zrealizować w ramach zaproponowanego modelu aplikacji uniwersyteckiej, która w istocie stanowić będzie wydłużenie studiów ukierunkowanych na zdobywanie wiedzy teoretycznej.

LIST OTWARTY KIRP i NRA dot. aplikacji.pdf (rozmiar: 322.61 KB) pobierz